Máte reálnu šancu zarobiť na bitcoine? Pre a proti investovaniu do kryptomeny
7 min čítaniaKryptomeny existujúce iba v digitálnej podobe sú už súčasťou bežného života, rovnako, ako bankomatové karty, internet bakingy či iné spôsoby narábania s „nehmotnými“ peniazmi. Asi najznámejšou a najčastejšie využívanou kryptomenou je v našich podmienkach bitcoin. O čo ide a nie je to iba módny výstrelok?
Dnes si už nezadolujete
Bitcoin v princípe reprezentuje výpočtovú silu, takže za ním nie je žiadna reálna hodnota. Bol umelo vytvorený osobou alebo skupinou s pseudonymom Satoshi Nakamoto v roku 2009 a existuje iba v digitálnej podobe. Bitcoin je založený na vytváraní a skúmaní šifrovacích mechanizmov, ktoré šikovne využívajú matematiku a kódovanie. Dostať sa k nemu dá niekoľkými spôsobmi. Ten prvý z nich alebo dolovanie sa dnes už prakticky nevyužíva, ale donedávna to bol jeden z najlepších spôsobov pre bežných smrteľníkov. Potrebovali ste na to iba počítač so špeciálnym programom a mozog, pretože počítač dostal matematickú úlohu a za jej vyriešenie zasa bitcoin. Náročnosť sa stupňovala v závislosti od množstva počítačov zapojených do dolovania a dnes je to už prakticky nemožné.
Aj vo virtuálnom svete sú podvodníci
Druhý a dnes najčastejšie využívaný spôsob získania bitcoinu je jeho kúpa. Môžete nájsť stovky portálov, ktoré kúpu sprostredkovávajú – treba si však dať pozor na takmer rovnaké množstvo podvodníkov. Na ich odhalenie neexistuje presný návod, ale je to podobné, ako pri pfishingu. A aké sú najväčšie výhody tejto virtuálnej meny? Je decentralizovaná, takže nie je regulovaná žiadnou vládou ani bankou a nemusíte z nej platiť žiadne dane, odvody alebo zrážky. Ak často posielate peniaze do zahraničia, v prípade bitcoinu to ide rýchlo a lacno, najmä do Ázie a Spojených štátov. Ako to však v prípade všetkých „noviniek“ býva, aj pri tejto sú niektoré jej výhody nevýhodami. To, že je bitcoin decentralizovaný, je síce po mnohých stránkach výhodné, ale zároveň to v sebe skrýva jednu obrovskú nevýhodu: ak jeho hodnota klesne zo sedem miliónov na sedem centov, tak jednoducho stratíte všetko, čo ste do bitcoinu investovali, pretože jeho prepad nereguluje. Ďalšou nevýhodou bitcoinu je, že je nevystopovateľný (takmer), čo má výhodu v tom, že nikto nevie za čo a kde platíte, ale na druhej strane ani vy neviete komu. Takže ak vás chce podviesť, pri bitcoine neexistuje nič jednoduchšie.
Len pre dobrodruhov
Dalo by sa povedať, že investovanie do bitcoinu je bublina, ktorá spľasla. Hoci ľudia, ktorí ich kupovali pred cca pred desiatimi rokmi a predávali v roku 2019 zbohatli o niekoľko tisíc percent, ich úspech sa viac neopakoval. Bitcoin je totiž extrémne nestála mena a to z nej robí mimoriadne rizikovú investíciu. Nikto zaňho neručí a nenakúpite zaňho hocikde, ani ním nezaplatíte iné výdavky, ako napríklad dane. Pamätajte aj na to, že ak vás niekde láka reklama alebo niekto známy na rýchle zbohatnutie, obvykle je to pasca. Ak však patríte k finančným dobrodruhom, je investícia do kryptomien práve pre vás. Ktovie, možno to o desať rokov budete považovať za svoje najlepšie rozhodnutie.